Сьогодні Здолбунівський ліцей № 5 відзначає 140 років від часу створення. Його неймовірна історія вражає, адже, починаючи з 1882 року, навчання у будівлі ліцею припинялося лише на період нацистської окупації.
У різні часи в будівлі діяла класична гімназія, польська гімназія імені Адама Міцкевича, СШ № 5 станції Здолбуново Ковельської залізниці, СШ № 35 Львівської залізниці… Тож, без перебільшень, це приміщення – «жива» історія освіти на теренах нашого краю.
1882 рік. Урочисто відкрито перше в Здолбунові двокласне початкове училище. У ньому – чотири групи підготовчих і два класи основних (звідси, до слова, й назва училища).
1905 рік. Зведено новий типовий будинок училища, гуртожиток для приїжджих. Кількість учнів – близько 500. Тоді навчальний заклад міг пишатися своїми викладачами, 25 % з яких мали вищу освіту.
1910 рік. Двокласне училище перейменовано у Здолбунівське міське залізничне училище з підвищеною програмою навчання. Це була державна установа, яку утримувала Південно-Західна залізниця.
1917 рік. Рівненську гімназію № 3 перевели до Здолбунова. Тож міське залізничне училище перейменовано у класичну гімназію з терміном навчання 8 років.
1921 рік. Територія Заходу України відійшла до Польщі. Тоді гімназію та училище ліквідували, учителів звільнили. Гімназія стала польською – імені Адама Міцкевича, а чотирикласне училище – семирічною школою. Діяли вони аж до Другої світової.
1944 рік. З відбудовою міста після війни відновили й школу. Заклад з номером 5 був підпорядкований Ковельській залізниці.
1953 рік. З першого вересня школі станції Здолбуново Ковельської залізниці присвоєно номер 35.
1960 рік. У жовтні середня школа знову № 5 міста Здолбунів – під юрисдикцією Міністерства освіти УРСР.
1991 рік. Зі здобуттям незалежності школа № 5 діяла під юрисдикцією Міносвіти України.
19 липня 2022 року школа змінила назву на Здолбунівський ліцей №5 Здолбунівської міської ради Рівненської області.
Нині Здолбунівський ліцей № 5 – сучасний навчальний заклад, де у 18 класах здобувають знання 368 учнів. Діє 18 обладнаних кабінетів, їдальня, бібліотека, майстерня та комп’ютерний клас.
Та, поза сумнівом, найцінніше надбання ліцею – його професійний колектив, котрий очолюють директор Жанна Миколаївна Михальчук і заступники – Людмила Борисівна Салюк, Дарина Юріївна Гальчина та Ольга Григорівна Ткачук. Більшість вчителів мають вищу кваліфікаційну категорію. Долучаються до колективу й молоді педагоги. Спільна праця педколективу дає гідні плоди: учні щороку здобувають першість в олімпіадах, конкурсах, змаганнях.
Навчальний заклад випустив у світ вже багато поколінь своїх вихованців. Однак нинішнім ліцеїстам випало навчатися в особливі часи, коли повітряні тривоги та неспокій заважають спокійно здобувати знання. Тому зараз всі – і учні, й колектив, прагнуть нарешті повернутися до стін рідного закладу й продовжити навчання під мирним небом держави, яка перемогла окупанта.
– На жаль, славний ювілей ліцею припав на важкі часи, коли Україна протистоїть окупантові. Добре розумію, як важко ліцеїстам та їхнім батькам сприймати «дистанційку», як непросто шановним педагогам налаштовуватися на таку працю. Але усі ми розуміємо, що шлях до перемоги нелегкий. І ми обов’язково відзначимо ще багато гамірних свят ліцею у мирній країні! – зазначив міський голова Владислав Сухляк.