Зростання тарифів на енергоносії спонукає кожного споживача почати ефективно використовувати, заощаджувати та раціонально розподіляти енергетичні ресурси – воду, природний газ, електроенергію та теплову енергію.
Заходи, які доречно вжити задля економії, можна розділити на чотири напрями:
- Заощадження ресурсів: води, електроенергії, газу, тепла.
- Утеплення приміщення.
- Встановлення приладів обліку.
- Перехід на сучасні енергоощадні та альтернативні джерела енергії та системи комунікацій.
Зменшення втрат тепла з допомогою утеплення
- Утеплення огороджувальних конструкцій. Огороджувальні конструкції – це стіни, фундаменти, стелі, горища, підвали тощо. Теплоізоляція даху (окупність близько 7 років, зниження витрат до 30%), зовнішніх стін і цоколя (економія до 40%, термін окупності до 10 років), підвалу (якщо підвал не опалюється, утеплення дозволить підтримувати температуру 5-10°C). Варто зважати, утеплення фасаду потрібно здійснювати лише повністю. Клаптикове (поквартирне) утеплення (у багатоквартирних будинках) руйнує цілісність конструкції будинку. Таким чином зменшується термін його експлуатації. Комплексна термомодернізація забезпечить економію енергоресурсів майже вдвічі.
- Утеплення конструкцій, які відкриваються. Це вікна, кватирки, двері, балкони. Заміна вікон та дверей на енергоощадні (з двокамерним енергозберігаючим склопакетом) дасть змогу скоротити наднормові втрати тепла до 40% та підвищити температуру в квартирах більш ніж на 2°С. Найбільш доступний варіант, який може обрати кожен – утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі та додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з оселі. Коли будете замінювати вхідні двері, підганяйте їх за розміром та утеплюйте усі стики. Старі двері можна використати як додаткові (подвійні двері), якщо це можливо.
- Встановлення індивідуальних (модульних) теплових пунктів з регулюванням кількості теплоносія, який подається. Після якісних утеплювальних робіт вам може не знадобитися та кількість тепла, яку постачає централізована мережа. Цю проблему допоможе вирішити встановлення термостатичного вентиля на радіатор, який дасть змогу контролювати температуру в будинку, квартирі або окремій кімнаті.
Зменшення витрат тепла у квартирі
- Тепловий лічильник в квартирі, що підключена до центрального опалення, дає змогу відслідкувати, скільки тепла ви отримали, та платити тільки за цю кількість.
- Термостатичний вентиль на радіатор дозволить контролювати температуру в будинку, квартирі чи окремій кімнаті.
- Розмір опалювального приладу повинен відповідати розміру приміщення, що отоплюється, і його слід вимикати, якщо в будинку нікого немає.
- Опалювальні прилади та радіатори працюватимуть ефективніше, якщо їх не затуляти меблями, важкими шторами, одягом чи декоративними панелями.
- Система “тепла підлога” – спосіб підвести тепло саме туди, де воно найбільше потрібно. Наприклад, під робочий стіл або на ділянку підлоги, де найбільше ходять мешканці.
- Перед початком кожного опалювального сезону слід перевіряти систему. Варто усунути повітряні пробки, відремонтувати місця можливого протікання, звертаючи особливу увагу на місця з’єднань частин системи. Це дозволить уникнути проривів під час експлуатації системи у холодний період.
- Газову колонку або бойлер, які відпрацювали 15-20 років, варто замінити, бо з часом ці пристрої втрачають ефективність.
- Щільні штори допомагають утримувати тепло в оселі, але заважають надходженню тепла з радіаторів.
- Товстий килим знижує тепловитрати через підлогу.
- Модернізація системи вентиляції, а саме рекуперація тепла, – це дієвий спосіб економії.
Зменшення втрат шляхом встановлення приладів обліку
Це дасть змогу платити лише за спожиті ресурси. Встановлення лічильників на газ (економія до 70%), воду (економія до 70%). Так ви оплачуватимете споживання по будинку не «за нормативами», а за фактично спожитий ресурс. Більшість родин споживають менше ресурсів, ніж вони оплачують за квитанціями. Слідкуйте за споживанням. Якщо помітите, що споживання різко зросло порівняно з минулим періодом, – шукайте можливі несправності в системі, причини перевитрат. Для досягнення більшої економії рекомендується також встановлювати регулятор тепла чи автоматичний погодний регулятор у квартирі або приватному будинку. Такі пристрої дозволяють коригувати кількість поданого тепла залежно від погодних умов та сплачувати менше. Можливе також встановлення багатозонного лічильника електроенергії, коли це доцільно (споживач платить на 30% менше за електроенергію, спожиту вночі, при двозонному обліку та на 60% менше – при тризонному).