До Здолбунівського бюро правової допомоги частими є звернення громадян, які стосуються сімейних правовідносин. Одним з найбільш поширених питань у сфері утримання дітей коли батько аліменти добровільно не платить .
Аліменти – це кошти для утримання, які закон зобов’язує платити одного з батьків неповнолітньої дитини. Їх можуть перераховувати в добровільному порядку, а можуть – за рішенням суду. Аліменти на утримання дитини є гарантією виконання кожним з батьків свого обов’язку забезпечувати дитину, надавати їй можливість на користування всіма благами соціального забезпечення, належним харчуванням, житлом, розвагами, надати їй захист і піклування, які необхідні для її благополуччя. Аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Батьки лише отримують та використовують їх від імені дітей.
Досудовий порядок врегулювання:
Відповідно до статті 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини.
Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
Судовий порядок:
З метою примусового стягнення аліментів той з батьків, хто проживає з дитиною, може звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів на дитину. Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача. У справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.
Перелік необхідних документів
- позовна заява (форма та зміст повинні відповідати ст. 175 Цивільно процесуального кодексу України);
- копія паспорта позивача;
- свідоцтво про шлюб;
- копія свідоцтва про народження спільних дітей.
За рішенням суду аліменти присуджуються: у частці від доходу матері, батька дитини або у твердій грошовій сумі. Відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.У разі задоволення позову у судовому рішенні буде, визначено розмір присуджених аліментів та строк, протягом якого вони підлягають стягненню.
Додатково повідомляємо, що у разі виникнення запитань та необхідності більш детальних роз`яснень щодо порядку та підстав надання безоплатної правової допомоги, Ви можете зателефонувати за номерами телефону 098-383-72-18, з понеділка по п`ятницю з 9.00 до 18.00. Адреса відділу «Здолбунівське бюро правової допомоги»: м.Здолбунів, вул. Жука,1.